[OT Totalny] Drukarka

Problemy techniczne, windows/linux, bany i wszystko to co konczy sie na "z góry dzięki za pomoc".

Moderators: Faflok, Wloczykij, Thanatos

User avatar
Gorzki
PL-ka
PL-ka
Posts: 206
Joined: Sunday, 8.01.2006, 21:38
GG: 0
Location: Bytom

[OT Totalny] Drukarka

Post by Gorzki »

hejka ludziska

Wiem ze total offtop ale mam taka sprawe - moja stara plujke *** trafil i ni mam drukarki wiec przymierzam sie do kupna jakies - i tu pojawia sie problema bo:

1-warunki konieczne
a) niedroga eksploatacja (tanie zamienniki lub uzupelniacze tuszow)
b) niech w jakosci roboczej drukuje "tak sobie byle widocznie" ale nie zuzywajac duzo tuszu natomiast jakosc dobra ma byc dobra :)
3) mozliwosc wydruku zdjecia 10x15 jak i A4 o jaknajlepszej jakosci (oczywiscie domylam sie ze przy uzyciu innego tuszu i papieru foto)

2-warunki wystarczajace :)
a)fajnie by bylo jakby byla razem ze skanerem czyli tzw urzadzonko wielofunkcyjne

3-warunki nieistotne
a) absolutnie nie zalezy mi na szybkosci czy tez glosnosci drukowania - jak mam dac za cichsza lub/i szybsza drukarke wiecej kasy to mam to w "glebokim powazaniu" :)


No i przegladajac internet czytajac artykuly zgubilem sie po 2 godzinach :) bo np nie bardzo wiem czy drukarki termosublimacyjne (czy jakos tak) nadaja sie do zwyklego wydruku textu czy tez rysunkow - bo ze one sa ok do zdjec to sie doczytalem.
wiec bardzo prosze o jakies sugestie porady itp - moze ktos z was spotkal sioe z podobnym "problemem" i zakupil jakas drukre i teraz zechce mnie ostrzec tudziez polecic mi cus

jak narazie to zatrzymalem sie dluzej przy canon MP150 i canon MP450 ale nie wiem co one sa warte - zaznaczam ze sceptycznie sie odnosze do opinii "internautow" w sklepach

z gory dzieki - pozdrawiam

PS1 aha przedzial cenowy na jaki jestem w stanie sie zgodzic to =<500pln (zeby komus czasem na mysl nie przyszlo zaproponowac mi HP DesignJet Z6100 :))) )

PS2 Cree jak to jest zbyt ot to przepraszam i usun :)

<EDIT> bo se chce niektore zdjecia z EBP na scianie wydrukowac :)) (ty za cynk o wijjacy sie ~~~~:> )
Last edited by Gorzki on Thursday, 10.05.2007, 18:08, edited 1 time in total.
Image
Image
Image
User avatar
jio_bob
Fluffy
Fluffy
Posts: 1063
Joined: Friday, 19.11.2004, 23:32
GG: 0
Location: Sieradz/Wawa

Re: [OT Totalny] Drukarka

Post by jio_bob »

Gorzki wrote:PS2 Cree jak to jest zbyt ot to przepraszam i usun :)
Pssssyt Gorzki dopisz, ze drukujesz zdjecia Cree na sciane to OT nie bedzie :p
~<:sssssssssssssssssssssssssssssssss
Calenhad
PL-ka
PL-ka
Posts: 534
Joined: Sunday, 14.11.2004, 13:07
GG: 0
Location: Stargard Szczeciński

Post by Calenhad »

to ja bym proponowal cos z Epsona..w miare oszczedna tylko problem jest taki ze jak zabraknie np. czarnego (a wyglada to tak ze czarny i kolorowe sa oddzielnie) to nic nie wydrukujesz i vice versa do kolorowych. ale zastepcze sa w miare tanie i nie trzeba oryginalnych kupowac. taka moja propozycja bo sam takiej uzywam i jestem zadowolony. Model - epson stylus C43sx
Up the Irons!
Image

Image
User avatar
Lotheneil
Guild Master
Posts: 560
Joined: Friday, 14.07.2006, 15:19
GG: 0
Location: Wołomin

Post by Lotheneil »

Mam nadzieję, że Gorzki nie obrazi się za podpięcie się pod jego wątek. Otóż także poszukuję drukarki (stara jeszcze działa, ale zaczynam mieć jej ogólnie dość :))
Szukam laserówki, niezbyt drogiej (tak do 500 zł najlepiej).
1. Przede wszystkim niedroga w eksploatacji (tanie i łatwo dostępne zamienniki)
2. Ma drukować szybko (potrzebuję nieraz wydrukować ze 200-300 stron i nie mam ochoty czekać półtorej godziny aż skończy...)
3. W jakości roboczej wydruk ma być czytelny, ale nie musi być piękny ;p
4. "Dodatki" nieistotne - drukuję wyłącznie dokumenty na zwykłym papierze format A4.

Myślałam o Samsungu ML-1610 - ktoś ma może z nią jakieś doświadczenia? A może jakieś inne pomysły?
Z góry dziękuję.
User avatar
tomjen
PL-ka
PL-ka
Posts: 274
Joined: Friday, 29.10.2004, 08:59
GG: 0
Location: Szczecin

Post by tomjen »

Chwała
Ja natomiast ODRADZAM LEXMARKA
Osobiście używam HP,

Ad Druku zdjęć jest strasznie nie ekonomicznie i naprawdę taniej jest zanieść do foto Labu lub przez internet [osobiście nie korzystam z opcji internet bo mam kilka labów w Szczecinie]
Druk zdjęcia na drukarce to koszt około 2zl

Ad. Tusze wydaje sie bardziej ekonomicznie zakup drukarki z każdym tuszem osobno - ale uwaga zdaje mi sie ze może być po pewnym czasie konieczność wymiany głowicy.
Osobiście mam hp 2210 kombajn ze 3 lata pracuje w biurze i 99% druk czarny , w ostatnim czasie tz w 2tyg. wydrukowała około 2000 kartek do ZUSu, kosztowano mnie to z 6 tuszy ale to na firmę wiec nie mój ból ;P, wiem ze zamienniki lub uzupełnieni dobrym tusze to około 25-30% oryginału można z 3-4 razy napełniać, I mimo wszystko polecam te Opcje kupić 1 oryginał i ewentualnie napełniać dobrym pigmentowym tuszem, strzeż Cie Boże przed zakupem w hipermarketach zamienników bardzo duże ryzyko ze trafisz na śrot.

Miałem do czynienia z XEROXem na początku ery kombajnów, niestety zraziłem sie do tego producenta 1wysoki koszt tuszy 2 serwis do Du#$.

Pozdrawiam i może na coś przydało sie te parę zdań :)
Sorki za Orto IE nie ma słownika :(
Edit OpenOffice :P
Last edited by tomjen on Thursday, 10.05.2007, 20:27, edited 1 time in total.
Twardy Osobnik Mogący Je*** Enemies Naszych

Image
User avatar
Anshar
PL-ka
PL-ka
Posts: 318
Joined: Thursday, 15.06.2006, 20:22
GG: 0
Location: Knurów, Śląskiem

Post by Anshar »

@Lotheneil
Uzywam od dwoch lat HP1020. Oryginalny toner (z drukarka) pozwolil mi na 'wypapranie' okolo 9-10 ryz papieru - z czego jedna ryza w wysokiej jakosci (prada dyplomowa). Zamiennik kosztowal mnie 140 zlotych (z kosztami dostawy) i kupilem go z poltora roku temu. Wlasnie kupilem 8ma i 9ta ryze papieru i wyglada, ze jeszcze i 10ta uda sie zadrukowac :D

PS. Zaplacilem za drukarke 500 zlotych
Last edited by Anshar on Thursday, 10.05.2007, 20:43, edited 1 time in total.
Image
User avatar
jio_bob
Fluffy
Fluffy
Posts: 1063
Joined: Friday, 19.11.2004, 23:32
GG: 0
Location: Sieradz/Wawa

Post by jio_bob »

Lotheneil wrote: Szukam laserówki, niezbyt drogiej (tak do 500 zł najlepiej).
1. Przede wszystkim niedroga w eksploatacji (tanie i łatwo dostępne zamienniki)
2. Ma drukować szybko (potrzebuję nieraz wydrukować ze 200-300 stron i nie mam ochoty czekać półtorej godziny aż skończy...)
3. W jakości roboczej wydruk ma być czytelny, ale nie musi być piękny ;p
Uuuu i tu maly problem, laserowki sa zazwyczaj drogie. W domu mam OKI: drukuje sie szybko i jest dosc poreczna, jednak jej koszt przekraczal dwukrotnie podana przez Ciebie cene..
kiedys w pracy mialem eYesys: drukuje niesamowicie szybko, jesliby udalo Ci sie znalezc laserowke w granicy cenowej tej firmy to byloby swietnie.

Gorzki : Mialem Epsona , wspomniane problemy przez Calena niestety wystepuja, polecalbym omijac szerokim lukiem..
~<:sssssssssssssssssssssssssssssssss
User avatar
BloodSucker
Radny
Posts: 2133
Joined: Thursday, 4.11.2004, 23:56
GG: 2669914
Location: Sobótka / Wrocław
Contact:

Post by BloodSucker »

Ogólnie, jeśli chodzi o plujki, to masz wybór między HP, Canonem, Lexmarkiem i Epsonem.

HP stosuje pojemniki z wbudowaną dyszą, przez co są drogie (w zależności od modelu, dość popularny pojemnik nr 56 kosztuje od 45 do 60zł, i jest to tylko tusz czarny).

Natomiast drukarki Canona, Lexmarka i Epsona mają dyszę wbudowaną. Przez co kosz pojemnika z tuszem waha się w okolicach kilku-kilkunastu zł. Gorzej jak Ci dysza zaschnie, koszt jej wymiany przekracza często wartość drukarki.

Sam jadę od paru lat na drukarkach HP, bo ich pojemniki da się napełniać w warunkach domowych. W prawdzie nigdy nie wiadomo, czy napełniony pojemnik zadziała, czy się zapcha, to jednak warto próbować. Koszt tuszu to 15-20zł za buteleczkę 250ml, potem wystarczy tylko wstrzykiwać po 10ml do pojemnika. Taki pojemnik średnio wytrzymuje 2-3 napełnienia.

Jakoś wydruku drukarki HP PhotoSmart 7260, jak i wszystkich innych korzystających z tuszów nr 56/57 jest całkiem dobra. Też czasem drukuję fotografie 10x15, nie mam z nimi problemów, są bardzo dobrej jakości. Ostatnio zmieniłem jednak tę drukarkę na kombajn drukarka+skaner, ten model 7260 miał beznadziejny podajnik papieru, często się zdarzało że papier wchodził do drukarki pod kątem.

Nie mniej jednak z drukarek o niskich kosztach eksploatacji wybrałbym Canona. W kawiarence internetowej w której kiedyś pracowałem był taki Canon, wydruki były b. dobre, a tusz tani jak barszcz.
(...) It could be made into a monster if we all pull together as a team... but if the band you're in starts playing different tunes, I'll see you on the dark side of the moon.
User avatar
Gorzki
PL-ka
PL-ka
Posts: 206
Joined: Sunday, 8.01.2006, 21:38
GG: 0
Location: Bytom

Post by Gorzki »

hejka

dzieki za szybkie odpowiedzi i nie Lotka nie pogniewam sie za podpiecie :) (przynajmniej Cree nie usunie <chyba> posta bo sie jeszcze komus przyda)

poczytalem conieco o epsonie Cala i nie bylo zbyt kolorowo - epson do mnie nie przemawia

Lexmark - wlasnie to mi padlo (dokladnie z31) a nie tyle padlo co zaschly mi glowice w pojemnikach z tuszem - udraznianie nic nie dalo (dalo b. malo) a koszt czarnego pojemnika to 70 pln czyli + kolor bedzie ok200 z racji na wczesniejsze szwankowania drukarki wole nowa - tansza w exploatacji - Lx odpada

pozostaje canon lub hp i nad tym sie bede zastanawial jeszcze trochu czau mam wiec jest nad czym myslec - sklanialbym sie ku canonie ale w sumie to canon jest od aparatow (takowy posiadam i jest ok) a hp bardziej od drukarek - ale moze to tylko jakies zaszlosci historyczne i teraz juz firmy robia rozny asortyment o dobrej jakosci

dzieki za odpowiedzi - jak jeszcze cos ktos ma to chetnie poczytam :)

pozdrawiam - gorzki

ps to nie musi byc plujka - moze byc ta subtermocostamcostam tylko czy ona tez zwykle zeczy wydrukuje nie za duzym kosztem?
Image
Image
Image
User avatar
Kwas
PL-ka
PL-ka
Posts: 777
Joined: Sunday, 7.11.2004, 14:18
GG: 0
Location: Gdynia
Contact:

Post by Kwas »

U mnie w domu korzysta się tylko z drukarek HP, przy czym wykorzystywane są na dość sporą skalę - koło 5000 stron A3 + 5000 A4 rocznie.
Drukarki z jakich obecnie korzystam, to HP 1220C, 970C i 815C, wszystkie korzystają z tuszy 45(czarny) i 78(kolorowy). Do tego wykorzystuje zamienniki (nie z supermarketu, a z firmy która zajmuje się napełnianiem tuszy).
Gdy rozpracuje się technologię, można wykorzystywać pojemniki z tuszem nawet po 10 razy. Czarnych tusz jest utrzymywany w kartridżach przez podciśnienie. Ważne jest, by po dolaniu tuszu zassać nieco powietrza, bo w przeciwnym przypadku drukarka może zacząć zalewać. Jeszcze ważniejsze, by nie dopuścić do zupełnego opróżnienia pojemnika - w takim przypadku zasycha głowica i sitko filtrujące tusz i jest po kartridżu.
Większy problem jest z tuszami kolorowymi, te utrzymywane są w pojemnikach przy użyciu gąbki, która po kilku napełnieniach zasycha, przestaje puszczą powietrze, a efekcie - nie pozwala wydostać się tuszom.
Dla zaawansowanych: rozpiłowywanie kartridży, wyjmowanie gąbek, pranie, wsadzanie z powrotem.
Dla początkujących: napełnianie nie więcej niż 2-3 razy.

Reasumując:
- zadając sobie odrobinę trudu, koszty wydruku można zbliżyć do ksero
- nie mogę się wypowiedzieć na temat druku fotografii bo nie korzystam z tej opcji, choć wiem, że zarówno do 1220C jak i 970 są dostępne specjalne tusze. Zgadzam sie jednak, że lepiej korzystać z foto labów, bo raz, że taniej, a dwa, że drukowane zdjęcia to przede wszystkim ładny, gruby papier.
- koszt 1220C przekracza niestety 500zł, niemniej w ofercie HP na pewno znajdzie się coś w tych granicach. Ważne by korzystało z poejemników 45/78.

Mam nadzieje, że komukolwiek przyda się ten przydługi kurs obsługi drukarki:)
Pozdrawiam.
Image
Kedrigern
PL-ka
PL-ka
Posts: 223
Joined: Thursday, 10.08.2006, 15:56
GG: 0
Location: Gdańsk

Post by Kedrigern »

Ja mam hp 3550 niestety tusz sie zapchał po 3cim napełnieniu - nowy 150zł no ale prawie 3 lata drukowałem na poprzednim.

Moja siostra kupiła niedawno urządzenie wielofunkcyjne epsona DX4000 i bardzo sobie chwali, każdy kolor tuszu w osobnym pojemniku - oryginalny kosztuje 30zł a zamienniki poniżej 10zł (a na moje oko to jest to zwykły plastikowy pojemniczek z otworkiem do którego można wlać co sie chce)

Jedyny problem jaki miała to coś nie chciało skanować z pod linuksa i trzeba było coś kombinować, choć drukowało od razu bez żadnych problemów.
Chryzopraz
PL-ka
PL-ka
Posts: 487
Joined: Friday, 29.10.2004, 09:12
GG: 0
Location: Łódź

Post by Chryzopraz »

Ja polecam drukarki HP. Osobiście aktualnie użytkuję w domu HP DeskJet 5740. Jest też jej odpowiednik ze skanerem, ale nie pamiętam symbolu.
Generalni istotne jest to jakie tusze się wkłada do drukarki, bo w sumie tylko tym się różnią. HP lubi co pół roku zmieniać numery modeli i robić im face lifting, ale dopóki w środku są te same tusze, to to jest ta sama drukarka.
Do tej mojej czarny ma symbol 339 i jest całkiem wydajny. Oryginalny ma pojemność 21 ml, co wystarcza na około 2 ryz ( amoże 3, kurcze, nie liczyłem zbyt dokładnie :) ) zapisanych czarnym tekstem, może trochę więcej w niskiej jakości, która jest absolutnie wystarczająca niemal do wszystkiego.
Drukarka działa bez najmniejszych problemów pod linuxem i windowsem.

No i jeśli chodzi o tusze, to absolutni nie polecam kupowania oryginalnych HP. Są drogie i (uwaga) NISKIEJ jakości! Już kilka razy reklamowałem tusz HP.
Dwa razy, bo drukarka zgłosiła błąd po wydrukowaniu kilkudziesięciu stron (sic!), a chyba dwa razy kolorowy miał złe kolory (sic!) - pomylili czerwony z jakimś innym i wszystko śmiesznie wyglądało.

Polecam natomiast i to bardzo tusze firmy BlackPoint. Kosztują 50 lub nawet 30% ceny oryginalnego. Na dodatek zamiennik do 339 ma o połowę większą pojemność (32 ml zamiast 21).

I nie sprawiają żadnych problemów.

Na koniec mała uwaga odnośnie napełniania. Oryginalne tusze HP i niktórych innych producentów (na pewno też Epson) mają ograniczenie czasowe. Każdy ma datę, po której po prostu drukarka odmówi drukowania.
Nawet jeśli wyciągniemy nowiutki prosto z opakowania wyciągnięty z jakichś starych zapasów. Ten czas to jeśli mnie pamięć nie myli około 2 lat od daty produkcji. Więc jeśli napełniacie tusze, to warto zwrócić na to uwagę.
Zamiennik firmy BlackPoint jest pozbawiony tego ograniczenia.

Pozdrawiam

Chryzopraz
User avatar
Gorzki
PL-ka
PL-ka
Posts: 206
Joined: Sunday, 8.01.2006, 21:38
GG: 0
Location: Bytom

Post by Gorzki »

witam

zainspirowany postem Chryzka znalazlem cus takiego:

http://sklep.vobis.pl/produktinfo.aspx?symbol=881935 hp psc 1510

http://sklep.vobis.pl/oferta/drukarki/w ... apier.aspx

http://sklep.vobis.pl/oferta/drukarki/w ... _5610.aspx

http://sklep.vobis.pl/oferta/drukarki/w ... c4180.aspx

niestety zaden z nich nie ma tego nr tuszu co Chryzek napisal :(((

jest jakies 336 343 27 lub 337 :/

osobiscie sklanialbym sie za 3 lub 4 linkiem ale specyfikacja techniczna mi absolutnie nic nie mowi wiec jesli ktos sie na tym zna to prosze o wyjasnienie ktory z tych modeli jest najlepszy (z tych 4) (po wejsciu na linka jest zakladka specyfikacja)

dzieki

ps Chryz moze ktorys z tych nr tuszy cos Ci mowi??
Image
Image
Image
Kedrigern
PL-ka
PL-ka
Posts: 223
Joined: Thursday, 10.08.2006, 15:56
GG: 0
Location: Gdańsk

Post by Kedrigern »

Oryginalne tusze HP i niktórych innych producentów (na pewno też Epson) mają ograniczenie czasowe. Każdy ma datę, po której po prostu drukarka odmówi drukowania.
Nawet jeśli wyciągniemy nowiutki prosto z opakowania wyciągnięty z jakichś starych zapasów. Ten czas to jeśli mnie pamięć nie myli około 2 lat od daty produkcji. Więc jeśli napełniacie tusze, to warto zwrócić na to uwagę.
tusze hp typu 27 i 28 na pewno takich ograniczeń nie mają, gdy je kiedyś kupowałem miały datę ważności 2004rok (więc produkcji najprawdopodobniej 2002 i leżały sobie trochę w magazynie) a napełniane przezemnie 3 krotnie działały jeszcze miesiąc temu, tylko przypchały się/przyschły nieco i robiły biały pasek przez co musiałem je wymienić

Co do epsonów to będę mógł coś powiedzieć za kilka lat - ale na razie widziałem pierwszy pusty pojemniczek z drukarki mojej siostry - to jest zwykła, prostokątna, plastikowa buteleczka nie ma w środku żadnej elektroniki, ale nie wiem czy sama drukująca część głowicy nie ma jakiś pułapek (więc nie będę się wypowiadał) jak np w niektórych canonach (tam też wymienia się tylko pojemniki z tuszem ale po iluś pojemnikach reszta głowicy celowo odmawia współpracy)
User avatar
Belkar
PL-ka
PL-ka
Posts: 34
Joined: Wednesday, 28.03.2007, 21:21

Post by Belkar »

Nr ktore podajesz sa w zestawie z nowa drukarka i ich pojemnosci sa zastraszajaco male, ale to normalna praktyka HP (i nie tylko). Najczesciej jest tak, ze istnieje drugi nr pasujacy do tej drukarki a o zdecydowanie wiekszej pojemnosci (a wlasciwie to pojemnik jest ten sam, tylko raz hp napelnia np. 5ml i daje oznaczenie 336, a innym razem wlewaja 11ml i daja inny nr).

Np. 343 (7ml) kolor i 344 (14ml) - oba pasuja do HP 5940
336 (5ml) czarny i 338 (11ml) - HP 1510

Na dodatek moge jeszcze powiedziec (a i Chryz juz wspomnial), iż firmy produkujace zamienniki do takiego samego pojemnika moga wlac jeszcze wiecej tuszu bez szkody dla jakosci wydruku.

(Te modele ktore wymieniasz niestety juz sa poza okresem w ktorym robilem w sklepie ze sprzetem, wiec niestety za bardzo nie moge powiedziec jak sie klienci o nich wypowiadali - poza 1510 - jako kombajn calkiem przyzwoity (tylko trzeba poszukac dobrego producenta tuszu), chociaz na bardzo duza eksploatacje to juz moze byc troszke gorzej)


Lothe - nie wiem jak jest teraz z dostepnoscia HP 1020, ale jesli idzie o laser w nieduzej cenie to trafili z tym produktem. Cena tonera do przelkniecia, wydruk przyzwoity i w przyzwoitym czasie (jak kazdy laser dlugo sie rozgrzewa, ale drukowanie ciagle juz mu idzie), dosc wytrzymaly i z pozytywnymi opiniami.
Suma inteligencji na świecie pozostaje stała... Liczba ludności rośnie...
Post Reply