Ubuntu - problem

Problemy techniczne, windows/linux, bany i wszystko to co konczy sie na "z góry dzięki za pomoc".

Moderators: Faflok, Wloczykij, Thanatos

Locked
YaLe ()
Gość

Ubuntu - problem

Post by YaLe () »

Witam wszystkich

Od kilku dni borykam się z problemami z Eternal Lands. Na systemach takich jak: Arch, Gentoo, Debian wszystko działało dobrze. Ostatnio jednak zapragnąłem zainstalować Ubuntu.

Po zainstalowaniu Eternal Lands oraz sterowników z repozytoriów do Nnvidi obecnie gra uruchomiona z konsoli wypluwa tylko tyle nie włączając się w ogóle.

Code: Select all

damian@damian-desktop:/usr/local/games/el$ ./el.x86.linux.bin 
Segmentation fault (core dumped)
Sądzę, że problem leży po stronie glx, ale głowy nie dam i nie wiem jak to naprawić.

Jeśli ktoś mógłby mnie nakierować co w moim przypadku należy zainstalować / przeinstalować lub jaki plik wyedytować, aby gra działała, to proszę o pomoc.


ps. Cree: Błędy, które nadesłałem Ci na PMa teraz nie występują, postawiłem system od nowa. Teraz wypluwa tylko to, co pokazałem.

Informacje dodatkowe:
* mój xorg.conf: http://rafb.net/p/98Ve9f97.html
* mój Xorg.0.log http://rafb.net/p/kIzYTC87.html
* karta graficzna GeForce3 Ti 200, zainstalowałem sterowniki legacy
* polecenie glxinfo: http://rafb.net/p/xvBxge64.html
* polecenie lspci|grep -i nvidia zwraca:

Code: Select all

01:05.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV20 [GeForce3 Ti 200] (rev a3)
* polecenie dmesg|grep -i nvidi zwraca:

Code: Select all

[   40.231390] nvidia: module license 'NVIDIA' taints kernel.
[   40.238572] NVRM: loading NVIDIA Linux x86 Kernel Module  1.0-7184  Tue Aug  1 18:38:58 PDT 2006
Może gdzieś popełniłem banalny błąd, nie wiem ;)

Za wszelką pomoc dziękuję. Do zobaczenia w Eternal Lands.


Pozdrawiam, YaLe
User avatar
BloodSucker
Radny
Posts: 2133
Joined: Thursday, 4.11.2004, 23:56
GG: 2669914
Location: Sobótka / Wrocław
Contact:

Post by BloodSucker »

Duh, u mnie nie było z tym żadnych problemów... w necie wyszukałem instrukcje instalacji sterowników nvidii pod ubuntu (raptem kilka komend, apt-get install), potem uprawnienia dla pliku bin i śmignęło...

(link: http://www.pendrivelinux.com/2007/02/22 ... untu-edgy/)
Last edited by BloodSucker on Monday, 8.10.2007, 21:49, edited 1 time in total.
(...) It could be made into a monster if we all pull together as a team... but if the band you're in starts playing different tunes, I'll see you on the dark side of the moon.
YaLe ()
Gość

Post by YaLe () »

U Ciebie nie było, a u mnie są problemy. Poradziłem sobie jednak(dałem polecenie nvidia-xconfig + poprawiłem xorg.confa), chociaż nie do końca - EL włącza się, ale po pewnym czasie daj seg fault. Mały przykład:

Code: Select all

damian@damian-desktop:/usr/local/games/el$ ./el.x86.linux.bin 
SwordEffect (0xf1980e8) created (1).
SelfMagicEffect (0xbcaae48) created (5).
SelfMagicEffect (0xf164458) created (5).
SwordEffect (0xf11c1b0) created (2).
HarvestingEffect (0xf0da1b8) created (-1210756784).
SwordEffect (0xf00ab90) created (4).
BagEffect (0xf068638) created.
BagEffect (0xf011e70) created.
Segmentation fault (core dumped)
Może jakieś propozycje dlaczego tak się dzieje?

Pozdrawiam, YaLe
User avatar
Korushiku
PL-ka
PL-ka
Posts: 212
Joined: Saturday, 21.01.2006, 15:06
GG: 0
Location: Zabrze

Post by Korushiku »

Sprawdz polecenie

Code: Select all

sh el.x86.linux.bin
Nie jestem pewien czy pomoze, ale warto sprobowac ;p
Image
User avatar
Gretha
PL-ka
PL-ka
Posts: 259
Joined: Sunday, 12.12.2004, 16:12
GG: 0
Location: Sopot
Contact:

Post by Gretha »

Czy po updacie xorga i i nvidii zmienil sie glxinfo - oraz ten smietnik przy odpalaniu x-sow?

Bo ewidentnie w tym skrinie co podales Ci sie sypie grafa (dokladniej akceleracja - w ogole sie nie włącza)...

Ogolnie to w ubuntu/kubuntu dziwne rzeczy sie dzieją ;-) (wiem bo mam :P lol).
"If you think of MS-DOS as mono, and Windows as stereo,
then Linux is Dolby Pro-Logic Surround Sound with
Bass Boost and all the music is free." - unknown ;)
YaLe ()
Gość

Post by YaLe () »

Witam

@Koru
Sprawdziłem, chociaż nie wiem co to polecenie miało by dać. Daje ona taki rezultat (odpalone oczywiście z katalogu z EL):

Code: Select all

el.x86.linux.bin: 1: Syntax error: word unexpected (expecting ")")
@Gretha
Glxinfo zmieniło się, oto link, aby to zobaczy: http://rafb.net/p/ErSlEq75.html

Jednak co do Xorg.0.log tego stwierdzić nie mogę, link http://rafb.net/p/l9Fi0b52.html

Napisałem posta na oficjalnym forum (tzn, kolega mną napisał, pozdro Gel;D) może tam ktoś będzie znał rozwiązanie mojego problemu.


Pozdrawiam, YaLe
User avatar
Gretha
PL-ka
PL-ka
Posts: 259
Joined: Sunday, 12.12.2004, 16:12
GG: 0
Location: Sopot
Contact:

Post by Gretha »

GLX Ci działa - wykrywa nvidie nawet... i co widac dri olewa... więc po poprawieniu xorga i nvidii (tzn to co zrobiles juz) powinna grafa być ok...

Ale...


EL masz z CVS czy gotową binarkę?

i jeszcze czy masz wersje systemu 64 bitową czy 32? (oczywiscie jesli kompa masz 64 bitowego)


A i co jeszcze jedynie mi do glowy przychodzi prócz tego wyżej (na co wpierw potrzebuje odpowiedzi :P), to milo byloby jakbys wrzucił configa EL, możliwe że usiłujesz włączyć np rozdzielczość która u Ciebie nie jest obsługiwana, bądź masz włączone jakąś opcję (graficzną), która powoduje jakiś błąd w obsłudze grafy (el mogło np nie wykryć że nie jest to wspomagane, bądź aktualny sterownik do nvidii mógł mieć jakiegos buga... co się zdarza)
"If you think of MS-DOS as mono, and Windows as stereo,
then Linux is Dolby Pro-Logic Surround Sound with
Bass Boost and all the music is free." - unknown ;)
YaLe ()
Gość

Post by YaLe () »

@Gretha
Nie ma problemu, zaraz podam Ci wszystkie dane jakich wymagasz.

Eternal Lands mam z binarki (ze stronki), może potem poszukam dodatkowych repozytoriów i stamtąd Eternal Lands zainstaluje - ale czy to coś zmieni? Próbować trzeba.

Komputer, jaki i system są 32 bitowe.

Co do configa, to proszę: http://rafb.net/p/GGumtp95.html

Dziękuje za chęć pomocy mi.


Pozdrawiam, YaLe
User avatar
Gretha
PL-ka
PL-ka
Posts: 259
Joined: Sunday, 12.12.2004, 16:12
GG: 0
Location: Sopot
Contact:

Post by Gretha »

Wiesz, jeśli problemem może być jakiś konflikt w obsłudze sprzętu (przy jakichs efektach dodatkowych), to możesz spróbować ustawić poor man na 1 (tzn włączyć go) i sprawdzić czy w ogóle EL zdoła Ci pochodzić dłuzej niż sekunde.

Osobiscie tez uzywam binarki ze strony (32 bitowej) i nie mam z nią problemów... jednakże sprawdz czy w ogóle pójdzie na poor man... jesli ruszy to spróbuj włączyć kolejno jakies mniejsze opcje...


Co jeszcze mi przychodzi do głowy...
4 = 800x600 32bpp

system powinien sobie spokojnie poradzic z konwersją z 24 na 32... jednakże (z powodu dziwnych przypadłości) mozesz sprawdzic czy ustawienie tutaj na 16bpp nie pomoże (nie wiem może masz coś dziwnego w karcie :/ u mnie przy x-sach na 24 zarówno el 32bpp jak i 16 działa.. tyle że z różnymi efektami wizualnymi ;))
"If you think of MS-DOS as mono, and Windows as stereo,
then Linux is Dolby Pro-Logic Surround Sound with
Bass Boost and all the music is free." - unknown ;)
YaLe ()
Gość

Post by YaLe () »

Kombinowałem już wcześniej z ustawieniami el.ini. Na poor men El pochodzi dłużej niż sekundę, może nawet 10 minut, ale nie zmienia to faktu, że jak gra się wysypuje podczas walki, to za miło nie jest i rosta idą jak głupie.

Dlatego też na czas obecny nie mogę grać, gdyż ponoszę za duże straty gc i wkurza mnie uruchamianie EL co 10-15 minut.

Ostatni podany przez Ciebie sposób też nie pomaga.

Do zmiany systemu zrobię sobie przerwę w EL (znowu, hehe).


Dziękuję jeszcze raz za udzieloną mi pomoc (chociaż nadal EL nie działa prawidłowo, ale liczą się chęci) i pozdrawiam. Do zobaczenia w jakże pięknym i wspaniałym świecie Eternal Lands.


Pozdrawiam, YaLe ;D
User avatar
BloodSucker
Radny
Posts: 2133
Joined: Thursday, 4.11.2004, 23:56
GG: 2669914
Location: Sobótka / Wrocław
Contact:

Re: Ubuntu - problem

Post by BloodSucker »

Ubuntu mi działało, działało i przestało ;/

Coś mi się zwiesza... włączanie ubuntu zatrzymuje się przed ekranem logowania. gdm się włącza, pokazuje tło i kursor, a potem koniec. Czasem coś mrugnie, pokaże kawałek konsoli, potem znowu tło, i tak wisi. Oczywiście bladego pojęcia nie mam, co się konkretnie stało, wiem natomiast, że przed tym instalowałem aktualizacje systemu.

Zupełnie nie wiem gdzie szukać przyczyny, ni co sprawdzić.
(...) It could be made into a monster if we all pull together as a team... but if the band you're in starts playing different tunes, I'll see you on the dark side of the moon.
Locked